Projekt p.n. „Rozwój usług społecznych w Gminie Skarszewy”
realizowany w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027
Priorytet: FEPM.05.00
Działanie: FEPM.05.17
Nr. Naboru: FEPM.05.17-IZ.00-001/24
Wartość projektu: 2 856 703,50 zł
Dofinasowanie z UE: 2 713 868,33 zł (95,00%)
#FunduszeEuropejskie #FunduszeEU
Termin realizacji Projektu: od 2025.01.01 do 2026.10.31
Projekt ma wesprzeć łącznie 150 mieszkańców Gminy Skarszewy. Pomocą zostaną objęte osoby z niepełnosprawnością, opiekunowie osób niepełnosprawnych, osoby z problemami natury psychicznej i psychologicznej, osoby starsze oraz rodzice dzieci mający problemy opiekuńczo-wychowawcze.
Działania zawarte w projekcie mają dotrzeć do ludzi najbardziej potrzebujących zainteresowania i wsparcia ze strony innych.
Projekt ma na celu zapewnienie dostępu tym mieszkańcom Gminy Skarszewy do wielorakich form wsparcia, którzy do tej pory nie mogli z nich skorzystać w związku ze zbyt dużym zapotrzebowaniem na nie (godziny opiekuńcze, asystent osoby niepełnosprawnej, opieka wytchnieniowa, opaski monitorujące). Ma ponadto urozmaicić i wzbogacić istniejące tu już przedsięwzięcia wpływające na lepsze funkcjonowanie osób mieszkających w gminie (samopomocowa grupa wsparcia dla seniorów, grupa wsparcia dla opiekunów nieformalnych). Zajęcia, które zostaną zaproponowane uczestnikom wpłyną na poprawę poziomu aktywności fizycznej, a także poprawią kondycję psychiczną (konsultacje z psychologiem i psychiatrą). Uczestnictwo w atrakcyjnych i aktywnych formach spędzania wolnego czasu to też dobra forma na spotkanie się z rówieśnikami oraz poznanie osób w podobnej sytuacji życiowej. Ma też wpłynąć na chęć stałego integrowania się.
Program ma zapewnić też opaski bezpieczeństwa jako doskonałe narzędzie wspomagające opiekę nad seniorami. Daje to możliwość m.in. monitorowania stanu fizycznego osób starszych przez ich bliskich, nawet jeśli przebywają oni w odległym miejscu. Rozwiązania te pozwalają osobom starszym czuć się bezpieczniej oraz być bardziej samodzielnymi, a w razie potrzeby szybko powiadomić bliską osobę czy też służby ratunkowe o kryzysowej sytuacji, w jakiej się znaleźli.
Cele projektu zostaną osiągnięte przez następujące działania:
Rekrutacja główna będzie prowadzona na początku realizacji projektu styczeń-luty 2025.
Dokumentacja rekrutacyjna udostępniona zostanie na stronie internetowej CUS Skarszewy.
Ponadto dokumenty rekrutacyjne w wersji papierowej będą dostępne w budynku CUS Skarszewy.
Weryfikowana będzie przynależność do grup docelowych i rodzaju wsparcia.
Ocena ta odbędzie się na podstawie:
Pierwszeństwo udziału we wsparciu będą posiadać osoby o sprzężonych wykluczeniach np. niesamodzielność i niskie dochody, ubóstwo oraz problemy wychowawcze itp.
Każdorazowy udział w projekcie zostanie poprzedzony wywiadem środowiskowym.
W przypadku mniejszej ilości zgłoszeń, organizatorzy wspólnie z instytucjami pomocowymi tj. OPS, PCPR, SOSW zweryfikują informacje nt. ww. osób i po uzyskaniu ich danych zorganizowane zostanie spotkanie z potencjalnym uczestnikiem projektu w celu nakreślenia informacji o projekcie.
Niniejszy etap rekrutacji będzie stosowany tak długo, aż zostanie zrekrutowana wystarczająca ilość osób. W przypadku zgłoszenia się większej ilości chętnych niż miejsc w projekcie to zostanie utworzona lista rezerwowa.
Informacje o Projekcie zostaną upublicznione:
Gmina Skarszewy
Plac Gen. Hallera 18, 83-250 Skarszewy
tel. 58 588 22 01
e-mail: skarszewy@skarszewy.pl
Fundacja Wspierania Rozwoju Usług Społecznych
Ul. Królowej Jadwigi 97, 30-209 Kraków
tel. 12 431-07-05,
e-mail: ws@fwrus.org