Projekt p.n. „Włączeni do życia” jest realizowany na terenie Gminy Pelplin w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027,Priorytet FEPM.05.00, Działanie FEPM.05.08.
W projekcie zaplanowano wdrażanie edukacji włączającej zakładającej pomoc uczniom z niepełnosprawnościami, niedostosowaniem społecznym, z zaburzeniami zachowania i emocji, z trudnościami w nauce oraz uczniom z doświadczeniem migracji (w tym repatriantom). Projekt obejmuje uczniów z wszystkich szkół, dla których Gmina Pelplin jest organem prowadzącym tj.
W wyniku analizy potrzeb dzieci i ich rodziców w konsultacjach ze specjalistami pracującymi z uczniami z orzeczeniem wynika, że niezbędne jest wsparcie dostępu do kadry psychologicznej, pedagogów specjalnych, pomocy nauczyciela oraz asystentów osób niepełnosprawnych na terenie szkół. Niezbędne jest wsparcie kadry systemu oświaty w zakresie podnoszenia jakości edukacji włączającej, w tym stosowania projektowania uniwersalnego i racjonalnych dostosowań w edukacji. Z diagnozy wynika również potrzeba przeprowadzenia ciekawych zajęć dla dzieci, wykraczających poza podstawę programową obejmujących tematyką kompetencje kluczowe, w tym ICT oraz umiejętności społeczne, w tym w ramach integracji dzieci.
Zdiagnozowano również potrzebę przeprowadzenia doradztwa zawodowego.
Zrealizowane zostaną zakupy pomocy dydaktycznych, narzędzi do diagnozowania, wyposażenia sal integracji sensorycznej (SI) oraz przeprowadzona adaptacja pomieszczeń do korzystania z nich przez osoby z niepełnosprawnościami.
Zostaną utworzone dodatkowe etaty szkolne w ramach edukacji włączającej takie jak: Asystent osoby niepełnosprawnej – 2 etaty, Pedagog specjalny – 2 etaty, Psycholog – 1 etat
Projekt zakłada bezpośrednie wsparcia kadry zarządzającej szkołą w zakresie organizacji edukacji włączającej, przez organizację i uczestnictwo w szkoleniach tematycznych.
Projekt obejmuje także kampanię informacyjną skierowaną do rodziców i uczniów, która wyjaśni ideę edukacji włączającej i pozwoli wesprzeć rodziców i opiekunów uczniów o specjalnych potrzebach rozwojowych i edukacyjnych oraz rozwinie współpracę z rodzicami i opiekunami poprzez cykliczne spotkania rodziców ze specjalistami.
Okres realizacji Projektu: od 01.07.2024 roku do 30.06.2026 roku
Całkowita wartość Projektu: 3 401 741,50 zł
w tym:
Wysokość dofinansowania z UE: 3 231 654,42 zł (95%)
Szkolenie p.t. „Organizacji edukacji włączającej w szkole – praktyczne aspekty” w wymiarze 6 h szkolenia plus 4h/szkołę mentoringu indywidualnego z praktykiem.
Projekt przewiduje ponadto ukończenie studiów podyplomowych dla chętnych osób spośród kadry nauczycielskiej.
Wsparcie indywidualne — spotkania z psychologiem i terapeutą (w tym anonimowo w trybie online dla rodziców, którzy nie do końca przyznają się do konieczności objęcia wsparciem Ich dziecka czy też ze względu na ich status społeczny lub finansowy „boją się” ujawnić swoje trudności i potrzeby)
W ramach współpracy ze specjalnym ośrodkiem szkolno-wychowawczym w Pelplinie
Projekt zakłada integracyjne zawody sportowe dla uczniów wraz z rodzicami.
Rekrutacja będzie prowadzona przez ww. szkoły gminy Pelplin.
Szkoły zaangażowane w Projekt zorganizują spotkania z rodzicami uczniów w celu rozpowszechnienia informacji o projekcie na terenie gminy. Ogłoszenia o realizowanym projekcie dostępne będą na stronie www Urzędu Gminy oraz szkół. Rozprowadzane będą także ulotki informacyjne.
W celu zgłoszenia dziecka do projektu rodzice/opiekunowie prawni będą składać w punkcie rekrutacyjnym lub poprzez dedykowany portal informatyczny wypełnione komplety dokumentów rekrutacyjnych, czyli:
Rekrutacja nauczycieli do projektu odbywać się będzie również przez złożenie powyżej wymienionych dokumentów.
Gmina Pelplin,
Plac Grunwaldzki 4,
83-130 Pelplin
tel. (58)536-12-61,
e-mail: urząd@pelplin.pl
Centrum Edukacyjne Idea,
Ul. Królowej Jadwigi 97,
Kraków 30-209
tel. 12 4310705,
e-mail : biuro@cnja.com.pl